Předmět: Patologická morfologie I

» Seznam fakult » FVL » 1230
Název předmětu Patologická morfologie I
Kód předmětu 1230/VAPM1
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Černík Julius, MVDr. Ph.D.
  • Škorič Miša, doc. MVDr. Ph.D.
  • Frgelecová Lucia, MVDr. Ph.D.
  • Putnová Barbora, MVDr.
  • Švehlová Anna, MVDr.
  • Angelová Aneta, MVDr.
Obsah předmětu
Témata přednášek a praktické výuky z předmětu patologická morfologie pro II.ročník, 4. semestr magisterského studia FVL a FVHE, OBECNÁ PATOLOGIE Témata přednášek 1. Úvod do studia patologické morfologie : Metody patologie. Základní pojmy. Patogeneze poškození buňky - reverzibilita a ireverzibilita. 2. Regresivní procesy : Dystrofie - poruchy metabolismu bílkovin 3. Regresivní procesy : Dystrofie - poruchy metabolismu lipidů, glycidů, pomocných mechanismů metabolismu 4. Regresivní procesy : Dystrofie - patologická pigmentace. Kalcifikace Apoptóza. Nekróza. Smrt. Posmrtné změny 5. Poruchy růstu a diferenciace buněk a tkání : Atrofie. Hypertrofie. Hyperplazie. Metaplazie. Dysplazie. Anaplazie. Neoplazie. 6. Celkové a místní poruchy cirkulace krve a lymfy - morfologické projevy 7. Zánět : Patogeneze. Makroskopické a mikroskopické projevy zánětu 8. Zánět : Formy zánětu 9. Zánět a hojení. Hojení ran. Patologické aspekty zánětu a hojení. Komparativní hlediska zánětu u obratlovců 10. Onkologie, pseudotumory, definice nádoru, patogeneze, histogeneze, terminologie 12. Morfologické a biologické vlastnosti nádorů Praktická výuka : Makroskopická patologie (pitevní cvičení) : způsoby a osvojení pitevní techniky u významných druhů malých a velkých domácích zvířat. Mikroskopická patologie (histopatologická cvičení) : základní patologické procesy v návaznosti na odpřednášenou látku. Pitevní a histopatologická cvičení se střídají v poměru 1 : 1

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Laboratorní a stolní práce
Výstupy z učení
Patologie je nauka o nemoci. V užším slova smyslu je vědou, která studuje strukturální a funkční změny buněk, tkání a orgánů způsobených nepříznivými podněty. Patologie je členěna na obecnou a systémovou. Čtvrtý semestr (2. ročník) je věnován studiu základních reakcí buněk a tkání na poškození a obecným zákonitostem rozvoje patologických procesů. Studium skýtá základní principy umožňující porozumět patologickým procesům ovlivněných specifickou stavbou a funkcí různých orgánů a tkání. V praktické výuce si studenti osvojují metody pitvy a techniku u významných druhů malých a velkých zvířat, a ptáků. Učí se popisovat změněné orgány a tkáně, a v nich ložiskové změny. V histopatologických cvičeních studují základní procesy v návaznosti na odpřednášenou látku.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Zápočet písemný, Zápočet praktický

Podmínky udělení zápočtů 1. Splnění kvalifikačních požadavků učitele, tzn. test nebo ústní zkoušení. 2. Vypracování zápočtového pitevního protokolu. Zkouška z patologické morfologie 1. Praktická zkouška je součástí zápočtu v 6.semestru: hodnotí se: a) makroskopická patologie - Pitevní technika - Diagnóza - Odběr vzorků k laboratornímu vyšetření - Pitevní protokol 2. Teoretická ústní nebo písemná: témata -obecná patologie, systémová patologie, nozologie (infekční choroby)
Doporučená literatura
  • CHeville, N.F. Introduction to Veterinary Pathology. Iowa State University Press, 1999. ISBN 0-8138-2496-6.
  • M.Donald McGavin - James F.Zachary. Pathologic Basis of Veterinary Disease. MOSBY Elsevier, 2007. ISBN 13:978-0323-02870.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr