Předmět: Infekční choroby zvířat I

» Seznam fakult » FVL » 1240
Název předmětu Infekční choroby zvířat I
Kód předmětu 1240/VAIC1
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Lány Petr, doc. MVDr. Ph.D.
  • Zendulková Dagmar, prof. MVDr. CSc.
  • Tesa Keyra, MVDr. Ph.D.
Obsah předmětu
nespecifikováno

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Seminář
Výstupy z učení
Jako vědní obor se disciplina " Nákazy zvířat I" zabývá studiem vzniku, průběhu a zániku specifických nakažlivých onemocněmí hospodářských a volně žijících zvířat, bakteriálního původu. Zvláštní důraz klade především na znalosti o patogenitě a rezistenci infekčních agens, o patogenezi onemocnění, vlastní diagnostice a imunoprofylaxi. Právě současný trend, omezování imunoprofylaxe, zvyšuje význam znalosti protinákazových opatření, zejména v souvislosti se strukturálními změnami v zemědělství a s novými poznatky v oblasti ekologie. Na úseku zoonóz úzce spolupracuje s humánní medicínou. Výuka připravuje absolventa na organizaci účinného systému prevence infekčních onemocnění hospodářských zvířat, na způsoby jejich tlumení a v mnoha případech i na ochranu zdraví člověka přicházejícího do styku s nemocnými zvířaty nebo jejich produkty.
1) teoretické znalosti Student je schopen/zná/rozumí: ? Student umí popsat etiologii bakteriálních infekcí zvířat, jejich geografický výskyt a současnou nákazovou situaci v ČR a zemích EU. Dokáže určit, zda je nemoc přenosná na více druhů zvířat nebo na člověka. Dokáže popsat patogenezi onemocnění. 2) praktické dovednosti Student je schopen: ? Na základě poznatků z přednášek a praktických cvičení je student schopen rozpoznat typické klinické příznaky onemocnění a specifikovat možnosti vhodných odběrů, terapie a prevence. 3) kompetence Student je schopen ? Student umí využít znalosti z Obecné epidemiologie a infekčních nemocí zvířat 1 a je schopen samostatně vyhodnotit závažnost jednotlivých bakteriálních onemocnění a jejich nebezpečnost pro zvířata či člověka. Je schopen se orientovat v diferenciální diagnostice a dokáže zhodnotit spolehlivost metod laboratorní diagnostiky, účinnost přijatých veterinárních opatření, případně možnou terapii a imunoprofylaxi.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Zápočet ústní

Doporučená literatura
  • HEJLÍČEK, K., KOUBA, V., KONOPATKIN, A.A., VRTIAK, J.O. Všeobecná epizootologie. SPN Praha, 1991: 205 p..
  • HEJLÍČEK, K., VRTIAK, J.O, a kol. Speciální epizootologie 1. Státní zemědělské nakladatelství, Praha, 1982: 318 p..
  • Otto Radostits, Clive Gay, Kenneth Hinchcliff and Peter Constable. Veterinary Medicine, 10th Edition - A textbook of the diseases of cattle, horses, sheep, pigs and goats, eBook. Saunders Ltd., 2006. ISBN 9780702039911.
  • POSPÍŠIL, Z., ČÍHAL, P., LÁNY, P., LITERÁK, I., TREML, F., VYVLEČKA, R., ZENDULKOVÁ, D. Aktualizace vybraných infekčních chorob hospodářských zvířat. Doplňky k učebním textům. Brno, 1995: 109 s..
  • VRTIAK, J.O., HEJLÍČEK, K., a kol. Špeciálna epizootológia 2. Príroda, Bratislava, 1986: 563 p..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr