Předmět: Imunologie I

» Seznam fakult » FVL » 1240
Název předmětu Imunologie I
Kód předmětu 1240/VAIM1
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Celer Vladimír, prof. MVDr. Ph.D.
  • Molinková Dobromila, MVDr. Ph.D.
  • Salát Jiří, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky 1. Výuka imunologie - základní informace o předmětu. Základní charakteristika imunitního systému; terminologie, hlavní principy a mechanismy imunitních reakcí. Morfologický základ imunitního systému - primární a sekundární lymfatické orgány a jejich imunologický význam. 2. Buňky imunitního systému; jejich vývoj, imunologický výnam jednotlivých typů buněk, povrchové molekuly, základní charakteristika a funkce, hlavní typy povrchových molekul. 3. Adheziny; rozdělení, jejich funkce v imunitním systému. Cytokiny a jejich receptory, základní rozdělení, význam cytokinů v regulaci imunitního systému. 4. Bariéry a přirozená imunita; bariéry a základní nespecifické obranné mechanismy, způsoby nespecifického rozpoznávání, přirozená cytotoxicita. 5. Fagocytóza, buňky nespecifické imunity, jejich fenotypová charakteristika, Fc a CR receptory, opsonizace, obsahy granul, mikrobicidní mechanismy 6. Komplement; jeho složky, klasická a alternativní cesta aktivace, biologické funkce, další sérové faktory nespecifických obranných mechanismů Zánět; jeho význam v systému obranných reakcí organismu. Praktická cvičení 1. Zásady práce v imunologické laboratoři, obecné zásady při provádění sérologických reakcí (pipetování, ředění vzorků, titrace). Kinetika reakce antigenu s protilátkou. Význam sérologie ve veterinární laboratorní diagnostice, přehled sérologických reakcí. 2. Sérologické metody I: aglutinace, rychlá, pomalá, nepřímá 3. Sérologické metody II precipitace, v roztoku - kroužková (Ascoliho reakce), v gelu - imunodifúze dvojitá radiální, jednoduchá radiální (viz též stanovení imunoglobulinů) 4. Sérologické metody III: Reakce vazby komplementu. 5. Celková hladina imunoglobulinů, hladina komplementu TEST 6. Sérologické metody IV: ELISA, DOT-ELISA

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Seminář, Laboratorní a stolní práce
Výstupy z učení
Cílem předmětu je předat studentům znalosti organizace imunitního systému obratlovců a všech podstatných mechanismů, které se uplatňují při obraně organismu a imunologické surveillance. Výklad je orientován na obecné principy imunitních reakcí u savců se zdůrazněním druhových zvláštností, včetně dílčího popisu imunitních reakcí u ptáků a ryb. Součástí výkladu jsou i základy klinické imunologie a imunopatologie. Získané znalosti jsou nezbytné pro následné studium infekčních chorob a předměty interní medicíny.
Získané způsobilosti = výstupy z učení 1. Student dokáže vyjmenovat a podrobně charakterizovat jednotlivé komponenty imunitního systému (orgány, buňky, molekuly) 2. Student dokáže popsat a blíže charakterizovat všechny významné mechanismy nespecifické i specifické (molekulární i buněčné) imunitní reakce 3. Student zná metody používané ve veterinární laboratorní praxi a umí prakticky provést základní úkony spojené se sérologickými metodami - práce se vzorky sér, jejich titrace, inkubace vzorků, vyhodnocení a interpretace výsledků získaných na jednotlivých přístrojích (ELISA reader, spektrofotometr) 4. Student zná hlavní metody sledování počtu a aktivity buněk imunitního systému včetně práce s buňkami, izolace jednotlivých buněčných populací, provedení jednotlivých testů, pozorování buněk v optickém i fluorescenčním mikroskopu a způsob interpretace získaných výsledků.
Předpoklady
Předmět navazuje na předchozí předměty, především histologii, fyziologii, biochemii a mikrobiologii

Hodnoticí metody a kritéria
Zápočet písemný

Způsob examinace Podmínky pro získání zápočtu: docházka a aktivní účast na cvičeních + zápočtový test
Doporučená literatura
  • Day, M.J., Schultz, R.D. Veterinary immunology - principle and practice. 2014.
  • Tizard. Veterinary Immunology.
  • Toman, M. a kol. Practical skills in immunology. VÚVeL Brno, 2009.
  • Toman. Veterinární imunologie. Praha, 2000.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr