Předmět: Profesní etika a komunikace

» Seznam fakult » FVL » 1660
Název předmětu Profesní etika a komunikace
Kód předmětu 1660/VAPEK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Crha Michal, doc. MVDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek a seminářů: Etika ve veterinární profesi, vývoj, význam a její aplikace; Etika ve veterinární legislativě, etický kodex; Welfare a práva zvířat; Aspekt vztahu člověk-zvíře; Etická dilemata veterinárního lékaře; Formy komunikace (verbální, nonverbální) a jejich využití; Význam a aspekty komunikace s klientem, kolegy, veřejností; Řešení stresových situací, Náročnost veterinární profese z pohledu řešení stresových situací; jak čelit ztrátě motivace a syndromu vyhoření.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Laboratorní a stolní práce
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s vývojem, základními principy a aplikacemi etického přístupu ve všech oblastech veterinární medicíny, včetně vědeckého výzkumu. Budou seznámeni se základními etickými otázkami, se kterými je profese veterinárního lékaře spojena. Studenti se budou učit komunikačním dovednostem; budou seznámeni s prostředky a formami komunikace (verbální vs. nonverbální), budou se učit jak efektivně komunikačních nástrojů využívat a jak vystupovat ve vztahu ke klientovi, kolegům i veřejnosti.
Teoretické znalosti Student zná etický rámec, v němž by veterinární lékaři měli pracovat, včetně důležitých etických teorií, které pojednávají o rozhodování v profesní etice a etice související se životními podmínkami zvířat. Zná hlavní způsoby komunikace (verbální, nonverbální) a jejich význam při komunikaci s klientem, kolegy a veřejností; umí popsat význam medií a sociálních sítí v komunikaci. Praktické dovednosti Umí aplikovat principy etiky v hlavních oblastech veterinární medicíny; ovládá obecná etická doporučení a etický kodex na národní/mezinárodní úrovni; umí efektivně komunikovat s klientem, kolegy a veřejností. Kompetence Rozumí etickým a právním povinnostem veterinárního lékaře ve vztahu ke zvířatům, klientům, veřejnosti a životnímu prostředí; rozumí emocionálnímu kontextu, ve kterém veterinární lékař působí. Je schopen prokázat, že uznává osobní a profesní limity a v případě potřeby ví, jak vyhledat odbornou radu, pomoc a podporu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Zápočet písemný

Přednášky; semináře; praktikování dovedností v návaznosti na klinické předměty a klinické stáže Zápočet - písemný test; esej
Doporučená literatura
  • CAROL A. MORGAN, MICHAEL MCDONALD. Ethical Dilemmas in Veterinary Medicine. Vet Clin Small Anim 37 (2007) 165?179. PMID: 17162119DOI: 10.1016/j.cvsm.2006.09.008.
  • CATANZARO, Thomas E. Veterinary Management in Transition: Preparing for the Twenty-first Century.. Ames: University Press, 2000. ISBN 0-8138-2626-8.
  • MYERS, WS. 101 communication skills for veterinaryteams.. Highlands Ranch, Colorado, 2014. ISBN 978-0-9881834-0-7.
  • TANNENBAUM, J. Veterinary Ethics: Animal Welfare, Client Relations, Competition and Collegiality.. St. Louis: Mosby, 1995. ISBN 0-8151-8840-4.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr