Předmět: Andrologie

» Seznam fakult » FVL » 1680
Název předmětu Andrologie
Kód předmětu 1680/VAAND
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Čech Svatopluk, doc. MVDr. Ph.D.
  • Doležel Radovan, doc. MVDr. CSc.
  • Sedlinská Markéta, doc. MVDr. Ph.D.
  • Mráčková Miroslava, MVDr. Ph.D.
  • Zavadilová Eliška, MVDr.
  • Vitásek Roman, MVDr. Ph.D.
  • Páleník Tomáš, MVDr. Ph.D.
  • Kos Vojtěch, MVDr.
  • Bartošková Alena, MVDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Sylabus přednášek z andrologie a umělé inseminace: 1. Neurohumorální řízení pohlavní aktivity a spermiogeneze. 2. Metody andrologického vyšetření samců, vyšetření semene. 3. Ředění, konzervace a skladování semene. 4. Metody umělé inseminace plemenic. Inseminace u hospodářských zvířat. 5. Poruchy plodnosti samců - příčiny a příznaky. Poruchy plodnosti samců hospodářských zvířat - diagnostika a terapie. 6. Umělá inseminace u koní. Poruchy plodnosti hřebců - diagnostika a terapie. 7. Umělá inseminace u psů a koček. Poruchy plodnosti psů a kocourů - diagnostika a terapie. Sylabus praktických cvičení z andrologie a umělé inseminace: 1. Bezpečnostní zásady pro manipulaci s plemennými samci a pro práci v andrologické laboratoři. Pohlavní orgány u samců hospodářských zvířat anatomie, fyziologie. Klinické vyšetření, umělý prolaps penisu a odběr vzorků pro laboratorní vyšetření u býka. 2. Metody odběru a základní metody vyšetření semene. 3. Ředění a konzervace semene u býka. 4. Odběr a vyšetření semene u hřebce, hodnocení inseminační dávky a umělá inseminace u klisny. 5. Odběr a vyšetření semene u psa a kocoura, hodnocení inseminační dávky a umělá inseminace u feny a kočky. 6. Odběr a vyšetření semene u kance, hodnocení inseminační dávky a umělá inseminace u prasnice. 7. Zápočtové cvičení.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Laboratorní a stolní práce, Extramurální praxe, Externí praxe
Výstupy z učení
Přednášky jsou zaměřeny na objasnění průběhu reprodukčních funkcí samců a na faktory, které mohou tyto funkce ovlivňovat, případně vést k jejich narušení až vyvolání neplodnosti. Jsou uvedeny nejzávažnější poruchy plodnosti samců a řešení těchto poruch. V návaznosti je probírána problematika zařazení samců jak v přirozené plemenitbě, tak zejména v oblasti umělé inseminace, spolu s dodržováním zásad, které jsou nezbytné pro úspěšné využití samců v reprodukčním procesu Praktická výuka je zaměřena na zvládnutí a získání návyků a přístupů k vyšetření a manipulaci se samci zvířat při jejich ošetřování i odběru ejakulátu, posouzení a zpracování ejakulátu na inseminační dávky, seznámení se s pomůckami a nástroji pro provádění inseminace i jejich praktickým použitím,včetně určení optimální doby pro provedení umělé inseminace samic zvířat
Teoretické znalosti Student umí vysvětlit a popsat fyziologii a patologii pohlavního aparátu samců, výrobu inseminačních dávek a principy a využití umělé inseminace. Praktické dovednosti Student umí provést klinické vyšetření samců, odebrat vzorky k laboratornímu vyšetření, odebrat ejakulát, provést odpovídající laboratorní vyšetření. Student umí provést instrumentální přenos semene nebo inseminační dávky u stěžejních druhů domácích zvířat. Kompetence Student je schopen stanovit finální diagnózu po vyšetření samce, vyhodnotit způsobilost samce k působení v reprodukci, provádět umělou inseminaci domácích zvířat.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Zkouška ústní, Zkouška písemná, Zápočet písemný

PODMÍNKY PRO UDĚLENÍ ZÁPOČTU Z ANDROLOGIE A UMĚLÉ INSEMINACE - účast na praktických cvičeních je povinná, vyučující může povolit jednu absenci - na posledním cvičení musí být úspěšně absolvován zápočtový test Zkouška: 1. Praktická zkouška 2. Teoretická ústní zkouška
Doporučená literatura
  • Feldman, E.C.; Nelson, R.W. Canine and Feline Endocrinology and Reproduction. Philadelphia, 1996.
  • Ginther O.J. Ultrasonic Imaging and Animal Reproduction: Color-Doppler Ultrasonography.. Equiservices Publishing, 2007. ISBN 0-9640072-8-2.
  • Hafez, E.S.E.; Hafez, B. Reproduction in Farm Animals. Philadelphia, 2000. ISBN 0-683-30577-8.
  • Chenoweth P.J., Lorton S.P. Animal Andrology. Theories and Applications.. CAB International, 2014. ISBN 978-1-78064-316-8.
  • Johnston, S.D.; Kustritz, M.V.R.; Olson, P.N.S. Canine and Feline Theriogenology. Philadelphia 2001, 2001. ISBN 978-0-7216-5607-6.
  • Noakes, D.E.; Parkinson, T.J.; England, G.C.W. Arthur´s Veterinary Reproduction and Obstetrics. London, 2001. ISBN 0-7020-2556-9.
  • Pineda, M.H.; Dooley, M.P. McDonald´s Veterinary Endocrinology and Reproduction. Iowa, 2003. ISBN 0-8138-1106-6.
  • Senger P.L. Pathways to Pregnancy and Parturition.. Washington, 2003. ISBN 0-9657648-2-6.
  • Schillo K.K. Reproductive Physiology of Mammals. From Farm to Field and beyond.. Delmar Cengage Learning, 2009. ISBN 978-1-4180-3013-1.
  • Wierzbowski, S. Andrologia. Krakow, Polsko, 1996. ISBN 83-85222-98-7.
  • Youngquist, R.S. Current Therapy in Large Animal Theriogenology. Philadelphia, 2007. ISBN 978-0-7216-932.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr