Předmět: Laboratorní diagnostika u potravinových zvířat

» Seznam fakult » FVL » 1680
Název předmětu Laboratorní diagnostika u potravinových zvířat
Kód předmětu 1680/VALDP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Illek Josef, doc. MVDr. DrSc.
  • Čech Svatopluk, doc. MVDr. Ph.D.
  • Šimková Ivana, MVDr.
  • Tulis František, MVDr.
  • Gricová Jana, MVDr. Ph.D.
  • Bezděková Zdenka, MVDr.
  • Kadek Romana, MVDr. Ph.D.
  • Staffa Andrea, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: Úvod do disciplíny, význam laboratorního vyšetření v individuální a skupinové diagnostice nemocí, poruch metabolizmu a produkce. Obecné principy hematologického vyšetření, diagnostický význam základních hematologických parametrů. Kolostrální imunita, význam jednotlivých složek kolostra a diagnostika kolostrální imunity. Laboratorní diagnostika poruch bachorové fermentace a diagnostika indigescí. Laboratorní diagnostika poruch ABR, energetického, bílkovinného a minerálního metabolizmu. Diagnostika karencí vitamínů. Laboratorní diagnostika orgánových onemocnění a enzymodiagnostika. Laboratorní diagnostika respiračních a průjmových onemocnění přežvýkavců a prasat. Laboratorní diagnostika mastitid. Cvičení: Hematologické vyšetření - vhodný odběrový materiál, zásady odběru, skladování a uchování vzorků. Stanovení hematokritu, kompletního krevního obrazu pomocí analyzátoru, zhotovení a barvení krevního nátěru, stanovení leukogramu. Interpretace výsledků vyšetření. Laboratorní vyšetření kolostrální imunity - vhodný odběrový materiál, zásady odběru, skladování a uchování vzorků. Refraktometrické stanovení celkové bílkoviny krevního séra, stanovení imunoglobulinů v kolostru a krevním séru, stanovení GMT, vit. A a E v krevním séru, stanovení kvality kolostra. Interpretace výsledků vyšetření. Laboratorní vyšetření bachorové tekutiny - vhodný odběrový materiál, zásady odběru, skladování a uchování vzorků. Stanovení pH, titrační acidity, těkavých mastných kyselin, kyseliny mléčné a počtu nálevníků. Interpretace výsledků vyšetření. Biochemické vyšetření a vyšetření minerálních prvků - vhodný odběrový materiál, zásady odběru, skladování a uchování vzorků. Stanovení acidobazické rovnováhy a základních analytů krve, krevního séra, moče, mléka. Interpretace výsledků vyšetření. Bakteriologické vyšetření sekretu horních cest dýchacích, bronchoalveolární laváže a výkalů. Detekce virových patogenů respiračních a průjmových onemocnění telat. Bakteriologické vyšetření mléka, detekce hlavních patogenů mastitid. Interpretace výsledků vyšetření, anamnéza, diagnostika onemocnění, navržení vhodné léčby.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Extramurální praxe, Externí praxe
Výstupy z učení
Cílem předmětu je výuka laboratorních metod používaných k diagnostice onemocnění potravinových zvířat. Studenti se naučí prakticky provádět laboratorní postupy vhodné pro diagnostiku vybraných nosologických jednotek.
Teoretické znalosti Student umí popsat a vysvětlit principy laboratorní analýz biologických materiálů. Praktické dovednosti Student umí odebrat vzorky biologických materiálů a provést základní laboratorní analýzy. Kompetence Student umí shromažďovat, uchovávat a přepravovat vzorky, vybírat vhodné diagnostické testy, interpretovat výsledky a využít je v praxi.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Zkouška ústní, Zkouška písemná, Zápočet písemný

Účast na cvičeních, zápočtový test.
Doporučená literatura
  • Kaneko J.J. Clinical Biochemistry of Domestic Animals. Academic Pres. INC San. Diego California, 2008. ISBN 9780123704917.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr