Předmět: Vnitřní nemoci přežvýkavců I

» Seznam fakult » FVL » 1680
Název předmětu Vnitřní nemoci přežvýkavců I
Kód předmětu 1680/VARU1
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Gricová Jana, MVDr. Ph.D.
  • Vlček Martin, MVDr. Ph.D.
  • Pleško Martin, MVDr.
  • Šimková Ivana, MVDr.
  • Čech Svatopluk, doc. MVDr. Ph.D.
  • Prášek Josef, MVDr. Ph.D.
  • Tulis František, MVDr.
  • Kadek Romana, MVDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: Úvod do disciplíny; přežvýkavci a způsoby jejich chovu ve vztahu ke zdravotní problematice; medicína přežvýkavců jako zvířat hospodářských/potravinových (včetně zásad Herd Health Management) vs. medicína přežvýkavců chovaných jako zvířata zájmová. Diferenciální diagnostika indigesce a snížené užitkovosti Dysfunkce předžaludku - poruchy fermentace související s chybami ve výživě (akutní a chronická acidóza bachorového obsahu, syndrom nízké tučnosti mléka; alkalóza bachorového obsahu, hniloba bachorového obsahu, tympanie) - jejich diagnostika, terapie a prevence Dysfunkce předžaludku traumatické a poruchy průchodnosti trávicího traktu - dif. dg. (traumatická retikuloperitonitis, obturace jícnu a čepcoknihového otvoru, obstipace knihy, Hoflundův syndrom) Dislokace slezu Dislokace slezu Nemoci jater Nemoci mléčné žlázy - rozdělení a diferenciální diagnostika Mastitidy - dg., terapie a prevence; řešení problematiky zvýšeného počtu SB Diferenciální diagnostika onemocnění cirkulačního aparátu (vrozené srdeční vady, endokarditidy, záněty a dystrofie myokardu, perikarditis, tromboflebitis, anemie, poruchy koagulace); dif. dg. brady- a tachykardie Diferenciální diagnostika onemocnění respiračního aparátu dospělých přežvýkavců (sinusitis; pneumonie - katarální, krupózní, aspirační, traumatická, abscedující, verminózní; CVCT syndrom); dif. dg. polypnoe a dyspnoe Klinická interpretace nálezů patologických součástí moče a diferenciální diagnostika onemocnění močového aparátu (nefritis, pyelonefritis, cystitis, urolithiasis); využití moče v dg. produkčních a metabolických onemocnění Dg. a diferenciální dg. onemocnění kůže, podkoží, sliznic a očí (papilomatóza, trichofytóza, dermatitidy, ektoparazitózy, abscesy, flegmóny, dekubity, hematomy, IKK ) Diferenciální symptomatologie infekcí, karencí a intoxikací postihujících nervový systém Praktická cvičení: Seznámení se s klinickým provozem, dokumentace pacientů, systémem evidence potravinových zvířat a u nich používaných léčiv. Nemoci trávicího aparátu (dysfunkce předžaludku). Nemoci trávicího aparátu (nemoci slezu a střev). Nemoci jater. Nemoci mléčné žlázy. Další orgánová onemocnění dospělého skotu. Nemoci močového aparátu a využití moče v dg. onemocnění. Na každém cvičení vyšetření a ošetření aktuálních pacientů.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Extramurální praxe, Externí praxe
Výstupy z učení
Cílem studia disciplíny je naučit studenty vyšetřovacím metodám a diagnostickým přístupům, které vytváří nezbytné výchozí předpoklady pro studium vnitřních chorob přežvýkavců. Dále navazuje studium jednotlivých nosologických jednotek z hlediska etiologie, patogenezy, symptomatologie, stanovení diagnózy a diferenciální diagnózy. Tuto činnost musí studenti zvládnout s využitím všech vědomostí, které získali při studiu preklinických a základních disciplín. Nedílnou součástí je rovněž studium látkového metabolismu a jeho poruch včetně systému preventivní diagnostiky produkčních onemocnění. V potřebném rozsahu jsou vyučována i vybraná infekční onemocnění, parazitární onemocnění a klinika otrav. Pozornost je věnována i rozdílům ve vyšetřovacích metodách a diagnostických přístupech při vyšetření telat, jehňat a kůzlat a významným onemocněním těchto kategorií skotu a malých přežvýkavců. Po absolvování disciplíny musí být absolvent schopen na soudobé úrovni poznatků diagnostikovat a léčit i předcházet významným onemocněním skotu a malých přežvýkavců dle principu, že pouze zdravé zvíře je schopno produkovat kvalitní, biologicky plnohodnotné a zdravé potraviny, při adekvátní konverzi živin s odpovídajícím ekonomickým efektem.
Teoretické znalosti Student umí vysvětlit a popsat onemocnění přežvýkavců z faremních chovů i zvířat chovaných ze záliby. Praktické dovednosti Student umí provést klinické vyšetření přežvýkavců, zjistit klinické příznaky onemocnění, provést potřebné terapeutické výkony a operace. Kompetence Student je schopen stanovit finální diagnózu po vyšetření zvířete, stanovit prognózu, zvolit a realizovat adekvátní řešení.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Zápočet písemný

Podmínky pro udělení zápočtu: a) Absolvování 100% praktické výuky. Je přípustná jedna omluvená absence, kterou si musí posluchač nahradit s jinou studijní skupinou. b) Při onemocnění se absence řeší dohodou s vyučujícím. c) Ústní nebo písemné ověření znalostí při zápočtovém řízení.
Doporučená literatura
  • Constable P.D., Hinchcliff K.W., Done S.H., Grünberg W. Veterinary Medicine. A Textbook of the disases of Cattle, Horses, Sheep, Pigs and Goats. Edition 11, Vol. 1.. Elsevier, 2017. ISBN 978-0-7020-7057-0.
  • Constable P.D., Hinchcliff K.W., Done S.H., Grünberg W. Veterinary Medicine. A Textbook of the disases of Cattle, Horses, Sheep, Pigs and Goats. Edition 11, Vol. 2.. Elsevier, 2017. ISBN 978-0-7020-7057-3.
  • Peek, S., Divers T. J. Rebhun's Diseases of Dairy Cattle. Elsevier, 2018. ISBN 978-0-323-39055-2.
  • Pugh D.G., Baird N. Sheep and Goat Medicine. Elsevier, 2011. ISBN 978-1-437-72353-3.
  • Smith B.P. Large Animal Internal Medicine. Elsevier, 2015. ISBN 978-0-323-08839-8.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr