Předmět: Klinická propedeutika zájmových zvířat

« Zpět
Název předmětu Klinická propedeutika zájmových zvířat
Kód předmětu 1660/VAKPZ
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Chvátalová Kateřina, MVDr. Mgr. Ph.D.
  • Paukner Karel, MVDr. Bc.
  • Vávra Miloš, MVDr. Ph.D.
  • Schánilec Pavel, MVDr. Ph.D.
  • Crha Michal, doc. MVDr. Ph.D.
  • Vašáková Filipejová Zita, MVDr. Ph.D.
  • Golis Marie, MVDr.
Obsah předmětu
Sylabus přednášek Klinická propedeutika zájmových zvířat 1.Zjišťování status praesens, vyšetření kůže, kožních derivátů, sliznic a mízních uzlin / 2 hod. 2.Základy vyšetření kardiovaskulárního a respiračního aparátu psa a kočky / 2 hod. 3.Základy vyšetření gastrointestinálního aparátu / 2 hod. 4.Základy vyšetření močového a pohlavního aparátu / 2 hod. 5.Základy vyšetření nervového aparátu / 2 hod. 6.Klinické vyšetřovací postupy u koček. Způsoby aplikace léčiv, způsoby odběrů vzorků pro laboratorní vyšetření, interpretace laboratorních nálezů / 2 hod. Bloková cvičení budou monotematicky navazovat na přednášku. Ve posledním týdnu výuky budou probíhat zápočtová cvičení a zároveň bude možná (po domluvě) náhrada cvičení.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Klinická práce
Výstupy z učení
Předmět klinická propedeutika zájmových zvířat si klade za cíl seznámit posluchače se základními postupy klinického vyšetření psů a koček. Výuka zahrnuje zásady bezpečnosti práce se zvířaty, jejich fixaci, zvládnutí status praesens (vyšetření celkového stavu, triasu, kůže a kožních derivátů, mízních uzlin, viditelných sliznic a oka, cirkulačního, dýchacího, trávicího, močového, pohlavního, pohybového, nervového aparátu a žláz s vnitřní sekrecí), odběr biologického materiálu (krev, moč a ost. tělních tekutin, trusu), a zásady aplikace léčiv (s.c., i.m., i.v. a ostatní způsoby aplikace).
Teoretické znalosti: Student zná a umí popsat klinické projevy onemocnění, dokáže posoudit význam nacionále a anamnézy při diagnostice onemocnění, zná postupy klinického vyšetření (adspekcí, palpací, auskultací a perkuzí) a základní diagnostický přístup k pacientovi s příznaky kardiovaskulárního, gastrointestinálního, neurologického, urologického, dermatologického, endokrinologického a onkologického onemocnění. Student umí popsat jak připravovat a vést zdravotní záznamy. Zná základní způsoby aplikace léků a odběrů vzorků k laboratornímu vyšetření. Praktické dovednosti: Student umí bezpečně manipulovat a fixovat pacienta při klinickém vyšetření a při odběru vzorků pro laboratorní vyšetření, dokáže interpretovat základní výsledky laboratorních vyšetření. Student umí samostatně posoudit kondici a zdravotní stav pacienta. Pod odborným dohledem dokáže provést základní klinické vyšetření psa a kočky a je schopen navrhnout základní diagnostický postup v návaznosti na klinické příznaky onemocnění jednotlivých orgánových systémů. Kompetence: Student je schopen zacházet se zvířecími pacienty bezpečně a s respektem, umí je zklidnit nebo instruovat ostatní, jak techniky fixace zvířat provádět. Je schopen získát přesnou a relevantní anamnézu individuálního pacienta. Pod odborným dohledem provádět základní klinické vyšetření psa a kočky, kriticky interpretovat základní klinické a laboratorní nálezy a na jejich základě stanovit další diagnostický postup. Kompetence získané úspěšným absolvováním předmětu jsou základem pro rozvoj dalších kompetencí navazujících klinických disciplín (Obecná chirurgie a anesteziologie, Chirurgie a ortopedie malých zvířat I, II, Choroby psů a koček).
Předpoklady
Předpoklady pro udělení zápočtu: 100% účast na praktických cvičeních

Hodnoticí metody a kritéria
Zkouška písemná, Zápočet praktický

Podmínky udělení zápočtu: - absolvování všech praktických cvičení; povolena je maximálně jedna omluvená absence cvičení za semestr; náhradní cvičení lze absolvovat pouze po předchozí domluvě s vyučujícím nejpozději však v zápočtovém týdnu - zápočtový test (ověření teoretický znalostí v rozsahu přednášených témat písemným testem, min. 70% úspěšnost u testu).
Doporučená literatura
  • ETTINGER, S. J.; FELDMAN, E. C.; ET AL. Textbook of Veterinary Internal Medicine - Volume 1. Elsevier - Saunders, 2005.
  • ETTINGER, S. J.; FELDMAN, E. C.; ET AL. Textbook of Veterinary Internal Medicine - Volume 2. Elsevier - Saunders, 2005.
  • Horzinek, M.C., Schmidt, V., Lutz, H. Choroby mačiek - Nemoci koček. Bratislava, 2006.
  • Morgan, RV. Handbook of Small Animal Practice. 2007. ISBN 978-1416039495.
  • SVOBODA, M., SENIOR, D. F., DOUBEK, J., KLIMEŠ, J. A KOL. Nemoci psa a kočky - I. díl.. ČAVLMZ - Noviko, Brno, 2000. ISBN 80-902595-2-9.
  • SVOBODA, M., SENIOR, D. F., DOUBEK, J., KLIMEŠ, J. A KOL. Nemoci psa a kočky - II. díl.. ČAVLMZ - Noviko, Brno, 2001. ISBN 80-902595-3-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr