Předmět: Ekologie

« Zpět
Název předmětu Ekologie
Kód předmětu 2190/HAEK
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Bednaříková Šárka, Mgr.
  • Němcová Monika, Mgr. Ph.D.
  • Pikula Jiří, prof. MVDr. Ph.D.
  • Banďouchová Hana, doc. MVDr. Ph.D.
  • Baláž Vojtech, Mgr. Ph.D.
  • Balážová Alena, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1. Přehled požadavků předmětu a doporučených zdrojů ke studiu. Definice ekologie. Začlenění ekologie do systému biologických věd. Hierarchické členění ekologických systémů. Vztah ekologie a evoluční biologie. 2. Druh jako základní jednotka v ekologii a evoluční biologii. Speciace a adaptace na prostředí. 3. Vliv člověka na organizmy a společenstva. Historie a procesy při formování středoevropské krajiny. 4. Organizmus a prostředí. Adaptace zvířat na abiotické složky prostředí. 5. Mezidruhové vztahy. Koevoluce. Kooperace, mutualizmus, komenzalizmus, amenzalizmus. 6. Mezidruhové vztahy. Kompetice, predace, parazitizmus. 7. Společenstva, ekosystémy a biomy, koloběh prvků. Procesy formující společenstva. 8. Ekosystém struktura a funkce. Hlavní světové biomy. Hlavní biotopy na území ČR. Zonální (vliv klimatických podmínek, nadmořské výšky) a azonální členění a výskyt světových biomů i biotopů ČR. 9. Populační ekologie. 10. Biodiverzita a koncept ostrovní biogeografie. 11. Vliv člověka na organizmy a společenstva. Růst lidské populace. Znečištění. Čerpání zdrojů. Recyklace. Ochrana biosféry. 12. Ekomorfologie zvířat. 13. Behaviorální ekologie, komunikace vnitrodruhová a mezidruhová. 14. Legislativa související s ochranou přírody a organizmů. Využití ekologických znalostí ve veterinární medicíně. Ekologické podmínky v přírodních ohniscích nákaz. Praktická cvičení: 1. Krajinné změny ve 20. století a jejich vliv na biotu. 2. Domestikace a její vliv na morfologii a etologii zvířat. 3. Růst populace v závislosti na okolních podmínkách a vnitřní struktuře. 4. Metody stanovení početnosti populací volně žijících živočichů, popis prostředí. 5. Invaze druhů a nákaz jako problém v ochraně přírody. 6. Velikost, tvar a prostředí - principy ekomorfologie. 7. Ekologické katastrofy a jejich vliv na ekosystém. 8. Ekologický výzkum s orientací na veterinární problematiku. 9. Behaviorální ekologie. Komunikace mezi organismy. 10. Cykly látek v ekosystému. 11.-14. Terénní cvičení (bloková výuka v termínech mimo běžný rozvrh, určených dle rozvrhu studentů a vyučujících).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednáška, Seminář, Laboratorní a stolní práce, Odborná exkurze
Výstupy z učení
Ekologie je zaměřena na základní ekologické zákonitosti. Je rozšířením a doplněním biologického vzdělání veterinárních lékařů o problematiku týkající se významu prostředí pro každý živý organismus. Důraz je kladen na ekologii živočichů. Výuka zasahuje i do environmentální a aplikované veterinární ekologie.
1. Teoretické znalosti z Ekologie: Student umí: - správně používat terminologii v oblasti ekologie, chápe komplementaritu výuky ekologie k ostatním předmětům - vysvětlit principym adaptace organismů na prostředí a jejich evoluci (principy evoluce, Liebigův zákon, adaptační pravidla) - popsat jednotlivé mezidruhové vztahy a uvést jejich praktické příklady - popsat globální rozložení typů prostředí, biodiverzity a koloběhy prvků 2. Praktické dovednosti z Ekologie: Student dovede: - spolupracovat s dalšími studenty ve skupině na řešení komplexních zadání - pracovat s grafy, naměřenými daty, schématy a mapovými podklady pro popis principů populační ekologie, sukcese, domestikace zvířat, apod. - v krajině identifikovat příklady jevů probíraných v teoretické výuce (biologické invaze, mezidruhové vztahy, efekt faktorů prostředí na organismy a společenstva, dopady lidské činnosti na prostředí) 3. Kompetence z Ekologie: Student je schopen: - porozumět etickým a právním povinnostem veterinárního lékaře vztahujících se ke zvířatům, které má v péči a k životnímu prostředí - orientovat se v problematice druhové ochrany a komunikovat s orgány ochrany přírody ve spojitosti s dopady invazních druhů, nových nákaz a lidské činnosti na zdraví volně žijících živočichů
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Zápočet písemný

POŽADAVKY PRO UDĚLENÍ ZÁPOČTU: - absolvování všech (100 %) praktických cvičení; náhrada výuky se koná v době a způsobem určeným asistentem v praktické výuce po předchozí domluvě - teoretické znalosti jsou ověřovány písemnou formou na konci každého cvičení - vypracování všech protokolů z praktických cvičení dle zaslaného vzoru - absolvování terénního cvičení
Doporučená literatura
  • BEGON, Michael a Colin R. TOWNSEND. Ecology: from individuals to ecosystems. 5th ed. Hoboken, NJ: Wiley, 2020.
  • Freedman, Bill. Environmental Ecology: The Ecological Effects of Pollution, Disturbance, and Other Stresses.. Academic Press, 2nd edition, 1994.
  • Krebs, Charles J. Ecology: The Experimental Analysis of Distribution and Abundance.. Pearson, 6th edition, 2013.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr