Vyučující
|
-
Vitula František, Ing. Ph.D.
-
Pikula Jiří, prof. MVDr. Ph.D.
-
Piaček Vladimír, MVDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Přednášky: 1. Dějiny myslivosti a myslivecké spolkové činnosti. Význam myslivosti, myslivecká kultura, etika, mluva, zvyky a tradice. Myslivecké vzdělávání, výzkum a propagace. Myslivost u nás a v ostatních, zejména evropských zemích. 2. Právní předpisy o myslivosti, o zbraních a střelivu, o ochraně přírody a krajiny, veterinární předpisy a ostatní související předpisy. Práva a povinnosti mysliveckého hospodáře a myslivecké stráže. 3. Řízení myslivosti, povolenka k lovu. Systém kontroly ulovené zvěře a její označování. 4. Plány mysliveckého hospodaření a myslivecká statistika, honitba vznik a vedení evidence. Ekonomika myslivosti. 5. Myslivecká zoologie a biologie zvěře, znalost hlavních rozpoznávacích znaků zvěře a způsobu jejího života zvěř spárkatá. 6. Myslivecká zoologie a biologie zvěře, znalost hlavních rozpoznávacích znaků zvěře a způsobu jejího života zvěř pernatá. 7. Chov zvěře základní technologie. Péče o zvěř, včetně přikrmování zvěře, výstavby a údržby mysliveckých zařízení. 8. Ekologie, etologie, ochrana zvěře a zlepšování prostředí zvěře. 9. Choroby zvěře, přehled, prevence. 10. Myslivecká kynologie, plemena a skupiny psů, chov, výchova a výcvik, vedení a použití loveckých psů. Chov, výcvik a choroby loveckých psů, příznaky nemocí a jejich léčení. Sokolnictví historie, použití loveckých dravců. 11. Lovecké zbraně, střelivo, pomůcky a zařízení pravidla jejich používání a bezpečnostní opatření. 12. Lovecká střelba, značení zvěře, základy první pomoci při úrazech. Údržba zbraní. 13. Způsoby lovu zvěře včetně odchytu a lovecká pravidla, lovecké stopařství, ošetřování zvěřiny. Úprava a hodnocení loveckých trofejí, ošetřování kožek, nakládání s biologicky cenným materiálem. Praktická cvičení: 1. Praktické určování zvěře v zoologických sbírkách (VFU, MZLU, Moravské muzeum Brno, multimediální pomůcky). 2. Choroby zvěře a myslivecké hospodaření. Etiologie, patologické obrazy, diagnostika, terapie a prevence. 3. Chov a péče o zvěř terénní cvičení. 4. Chov a péče o zvěř terénní cvičení. 5. Ošetření ulovené zvěře (vývrh, dělení zvěřiny, ošetření trofejí). 6. Výcvik, zkoušky a výstavy loveckých psů. 7. Chovatelské přehlídky, hodnocení loveckých trofejí. 8. Zpracování mysliveckých plánů, statistického výkazu, záznam o ulovené zvěři. 9. Teoretický výcvik ve střelbě a použití loveckých zbraní (klasifikace zbraní, péče o zbraně, bezpečnostní opatření). 10. Praktická střelba z loveckých zbraní I. - střelnice. 11. Praktická střelba z loveckých zbraní II. - střelnice. 12. Technologie umělého odchovu a líhnutí lovné pernaté zvěře. 13. Sokolnictví. Chov a výcvik loveckých dravců. Zápočtové cvičení.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednáška, Seminář, Laboratorní a stolní práce, Neklinická práce se zvířaty, Klinická práce, Externí praxe
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je získání základních teoretických a praktických znalostí o myslivosti, právních předpisech o myslivosti, o zbraních a střelivu, lovecké kynologii, zoologii a biologii zvěře, chovu a péči o zvěř, ekologii, etologii, ochraně a chorobách zvěře, způsobu lovu a ošetřování zvěřiny a úpravě a hodnocení loveckých trofejí.
1. teoretické znalosti Student umí: - plánovat myslivecké hospodaření, orientuje se v myslivecké statistice a ekonomice - popsat právní předpisy o myslivosti, zbraních a střelivu, o ochraně přírody a krajiny, veterinárním a ostatním souvisejícím předpisům - charakterizovat biologii jednotlivých druhů pernaté a srstnaté zvěře a orientuje se v zoologii daných druhů - popsat základní technologie chovu zvěře, včetně přikrmování, výstavby a údržby mysliveckých zařízení - vyjmenovat jednotlivá plemena loveckých psů, druhy loveckých dravců a popsat jejich využití v myslivosti - charakterizovat různé způsoby lovu zvěře, ošetření zvěřiny a úpravu a hodnocení loveckých trofejí 2. praktické dovednosti Student dovede: - vypracovat myslivecký plán, statistický výkaz a záznam o ulovení zvěře - zoologicky určit jednotlivé druhy srstnaté a pernaté zvěře v terénu - používat základy diagnostiky a možnosti terapie u častých onemocnění zvěře - použít základy výcviku loveckých psů a dravců - prvotně ošetřit zvěř po ulovení zhodnotit případné změny - střílet z loveckých zbraní při dodržení bezpečnostních pravidel 3. kompetence Student je schopen: - aplikovat jednotlivá legislativní opatření ve výkonu práva myslivosti - aplikovat většinu způsobů lovu zvěře, odborné zpracování a posouzení zvěřiny - poskytnout poradenství v oblasti výcviku lovecky využitelných psů a dravců - doporučit opatření pro zlepšení metod chovu zvěře a péče o zvěř, včetně poradenství ohledně odchovu a vypouštění zvěře - poskytnout službu mysliveckého hospodáře a myslivecké stráže v plném rozsahu
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Zkouška ústní, Zkouška písemná, Zápočet ústní, Zápočet praktický
POŽADAVKY PRO UDĚLENÍ ZÁPOČTU: - Aktivní účast na praktické výuce v rozsahu minimálně 85 %; náhrada výuky se koná formou, kterou určuje asistent vedoucí cvičení. - Teoretické znalosti jsou ověřovány ústní formou v průběhu cvičení. - V případě distančního způsobu výuky budou požadavky upřesněny v návaznosti na možnosti aktuálních opatření. ZNALOSTI OVĚŘOVANÉ PŘI ZKOUŠCE: - Odpovídající úroveň znalostí je ověřována písemnou i ústní formou. - Písemnou část tvoří test s možností výběru správné odpovědi na 30 různých otázek, případně se slovním doplněním odpovědi. - Teoretická část spočívá v ověření znalostí studenta formou konverzace/diskuse s vyučujícím/zkoušejícím na všechna témata obsažená v předmětu (právní předpisy, zbraně a střelivo, kynologie, zoologie a biologie zvěře, chov a péče o zvěř, ekologie, etologie, ochrana a choroby zvěře, způsoby lovu, ošetřování zvěřiny, úprava a hodnocení loveckých trofejí).
|
Doporučená literatura
|
-
GAVIER-WIDÉN D, DUFF JP, MEREDITH A (Editors). Infectious diseases of wild mammals and birds in Europe.. Wiley Blackwell, 1st edition, 2012.
-
Smith-Jones C. A Guide to the Deer of the World.. Stackpole Books, 2022.
|