Předmět: Statistika a informatika

« Zpět
Název předmětu Statistika a informatika
Kód předmětu 2410/HBST
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Linhart Petr, Mgr. Ph.D.
  • Blahová Jana, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Přednášky: 1.Úvod do biostatistiky. Biostatistický znak, náhodná veličina. Základní a výběrový soubor v biostatistice. Charakteristika náhodné veličiny, distribuční funkce, kvantil. Popisné charakteristiky statistických souborů - střední hodnoty a míry variability. 2.Typy rozdělení: Gaussovo normální rozdělení, normované normální rozdělení, neznámé rozd.; Studentovo t-rozdělení, Chí2-rozdělení, F -rozdělení. Odhad parametrů ZS. Vylučování extrémních hodnot souboru. 3.Testování hypotéz v biostatistice, rozdělení testů, testovací kritérium, kritické hodnoty. Parametrické testy: F-test, t-test.Porovnání více středních hodnot. Analýza rozptylu (ANOVA). Testy pro mnohonásobné porovnávání. 4.Neparametrické testy hypotéz pro spojitou náhodnou veličinu s neznámým rozdělením. Mann-Whitneyův pořadový test, Wilcoxonův test, znaménkový test. 5.Hodnocení závislosti 2 kvantitativních znaků. Regresní analýza - lineární regresní závislost. Korelační analýza, významnost korelačního koeficientu. Nelineární korelace. 6.Počet pravděpodobnosti a biostatistika, binomické rozdělení četností. Kvalitativní znaky,analýza kategiriálních dat. Test rozdílu empirické a teoretické četnosti. Test rozdílu 2 empirických četností. 7.Závislost kvalitativních biologických znaků. Testování závislosti 2 kvalitativních znaků - kontingenční tabulka 2x2. Testování závislosti mezi několika kvalitativními znaky - kontingenční tabulka k x m. Cvičení: 1.Úvodní cvičení. 2.MS Excel - základní výpočty, tvorba a využití vzorců pro biostatistiku, grafická prezentace dat. 3.Popisné charakteristiky souborů biostatistických dat - výpočty pomocí kalkulačky a v programu MS Excel. 4.MS Excel - Popisné charakteristiky, F-test. Praktické příklady. 5.Studentův t-test: 1-výběrový, 2-výběrový: párový, nepárový. F test. Příklady. 6.Statistický program UNISTAT - základní statistické charakteristiky datového souboru, parametrické testy: F-test, t-test. 7.UNISTAT - řešení modelových příkladů (F-test, t-test). 8.MS Excel - statistické funkce (F-test, t-test), grafická prezentace dat. 9.Statistický program UNISTAT - testování rozdílů mezi několika průměry metodou ANOVA, modelové příklady. 10.UNISTAT, MS Excel - hodnocení závislosti kvalitativních znaků (regrese, korelace), příklady. 11.MS Excel - samostatné příklady na statistické zpracování experimentálních dat. 12.MS Excel, UNISTAT - samostatná práce při statistickém zpracování dat. 13.Zápočet.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Statistika je nezbytnou součástí výuky ve všech biologických, lékařských a příbuzných oborech, tedy i veterinární medicíny. Praktický dopad významu statistiky se promítá především do oblasti výzkumu a vývoje v lékařských oborech, ale i do oblasti klinické veterinární praxe, oblasti hygieny a ekologie a problematiky ochrany zvířat a welfare. Výuka statistiky je zaměřena zejména na schopnost samostatně řešit konkrétní problémy veterinární medicíny a ochrany zvířat s využitím metod biostatistiky a dále na praktické zvládnutí některých obecných i speciálních postupů obsluhy osobních počítačů při jejich využití pro statistické úlohy. Znalosti z oblasti statistických metod a postupů také mohou být uplatněny již v průběhu studia při zpracovávání závěrečných diplomových či bakalářských prací.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Bedáňová I., Večerek V. Základy statistiky pro studující veterinární medicíny a farmacie. VFU Brno, 2007. ISBN 978-80-7305-026-9.
  • Hendl J. Přehled statistických metod zpracování dat. Portál, Praha, 2004.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr